ОСОБЛИВОСТІ ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ ВИКИ

vetch

ЗНАЧЕННЯ І ВИКОРИСТАННЯ

Вика яра є цінна високо-кормова культура для використання на зелений корм, сіно, зерно, силос, причому мало-вибаглива до родючості ґрунтів та коротким вегетаційним періодом, що дає змогу вирощувати її в зайнятих парах. В 100 кг зеленої маси вики міститься 2,4 кг перетравного протеїну, що відповідає 16,3 кормової одиниці, а 100 кг сіна – відповідно 2,2 кг і 46,5 кормової одиниці. Зерно вики містить 26%, а солома і полова — до 10% білка. Крім того, у зеленій масі та сіні вики значний вміст каротину (провітаміну А). Зелена маса містить також багато лізину.

 

МОРФО-БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ

Вимоги до температури та вологи. Вика яра невимоглива до тепла. Насіння її починає проростати при температурі 2-3°С, а сходи витримують приморозки до 5-7°С.

Вимоги до вологи. Вика яра – вологолюбива культура. Найбільше води поглинає під час інтенсивного наростання вегетативної маси і в фазі цвітіння-утворення плодів.

Вимоги до світла. Вика яра — рослина довгого дня, тому у північних районах ріст і розвиток її прискорюються. Вегетаційний період залежно від сорту та умов вирощування триває від 75 до 130 діб.

Вимоги до грунту. Для вирощування вики ярої придатні всі ґрунти, крім заболочених, кам’янистих і дуже кислих.

Попередники. Вику яру на зелений корм і сіно в польових сівозмінах розміщують у зайнятих парах, а на насіння — в полі ярих зернових культур. Попередниками під час вирощування вики на насіння на менш родючих ґрунтах є просапні культури, насамперед картопля. В свою чергу – Вика яра утворює багато зеленої маси, пригнічує бур’яни, а тому є добрим попередником для озимих культур — пшениці, жита, ячменю, ріпаку. Не рекомендується сіяти вику частіше, ніж раз у три роки.

 

ПІДГОТОВКА ГРУНТУ і ЖИВЛЕННЯ РОСЛИН

Обробка грунту. В багатьох зонах грунт під вику та її суміші готують з осені, а ле схема обробітку залежить від попередника, типу бурянів. Весною грунт культивують. В любому випадку – обробка повинна забезпечити максимальне очищення грунту від бурянів та набуттю землі якості рихлої, комковатої структури та вирівняної поверхні.

 Добриво. Органічні та фосфорно-калійні добрива (Р40К60) вносять восени під зяблеву оранку. Рядкове внесення гранульованого суперфосфату (50 кг/га) під час сівби забезпечує значний приріст урожаю. На супіщаних ґрунтах ефективні калійні добрива. На чорноземах дуже ефективні фосфорно-калійні добрива. Під вико-вівсяну суміш вносять також азотні добрива (40-60 кг/га), що позитивно впливає на розвиток трав і підвищує вміст протеїну в зеленій масі. На осушених торфових ґрунтах краще забезпечити внесення повного мінерального добрива (N20Р40К80-100).

Для поліпшення умов живлення вики, особливо на підзолистих кислих ґрунтах, велике значення мають молібденові добрива. Розчином молібдату амонію обробляють насіння (50 г молібдату амонію розчиняють у 5 л води і цим розчином обробляють 100 кг).

 

ПОСІВ

Підготовка насіння. Для посіву використовують кондиційне насіння зі схожістю не нижче 85% (згідно ДСТУ-2240-93, ISTA), при цьому чистота – не менше 98%.
Спосіб та термін посіву. Найкращі строки посіву вики та сумішей – ранні. На зелений корм вику часто висівають у кілька строків у сумішках з вівсом і ячменем.
Глибина загортання насіння. Вику сіють на глибину 4-5 см, а на легких ґрунтах – до 6 см. Після сівби проводять боронування або коткування кільчастими котками Важливо дотримуватися рівномірності загортання насіння на однакову глибину, яка дає можливість отримати дружні, рівні сходи і сприятиме рівномірному розвитку рослин у період вегетації.
Норми посіву. Норма висіву вики становить 100-120, а вівса — 60-80 кг/га. На осушених болотних ґрунтах по розораній дернині висівають такі сумішки: 120 кг/га вики + 80 вівса або 70 вики + 70 пелюшки + 80 кг/га вівса. Сіють сумішки з початку весни до половини травня.

 

ДОГЛЯД ЗА ПОСІВАМИ

Для захисту рослин та боротьби з бур’янами застосовують комплекс заходів (механічні, біологічні, хімічні і інші) по досягненню здоров’я рослин з метою отримання високоякісного врожаю. Для хімічного контролю застосовують зареєстровані препарати провідних хімічних компаній згідно інструкцій із застосування.

 

ЗБИРАННЯ

Вику на насіння збирають роздільним способом, коли побуріють і достигнуть нижні боби. Скошують її лафетними жатками у валки, а коли вона підсохне, обмолочують самохідними комбайнами. Насіння вики відокремлюють від насіння вівса, ячменю на сортувалках, змійках, підсушують до вологості 15% і зберігають у сухих приміщеннях. Оптимальні строки збирання на зелену масу – у фазі бутонізації – цвітіння. На сіно і сінаж – при повному цвітінні вики, на силос – у фазі сизих бобів.